English version
Film om Sveaskolan Instagram                    Kontakt
                   
                   
  Skolan Inför Nästa Läsår Personal Elevhälsan Ansökan Startsida Intranät
 
Personal
 
 
Catharina Elgh-Linander
Rektor

Catharina Elgh-Linander
catharina.elgh@sveaskolan.nu
 

Tove Möller
Bitr.Rektor & SYV

Tove
tove.moller@sveaskolan.nu
 
 
Rikard Petersson
Bitr.rektor, SV/SO

Rickard
rikard.petersson@sveaskolan.nu
 
   
   
Anna Ohlsson, Klf 24a
Idrott och Hälsa & Bild
Kristina Åkesson, Klf 24a
Bild

Anna Ohlsson Kristina Åkesson
anna.ohlsson@sveaskolan.nu kristina.akesson@sveaskolan.nu
   
   
   
Magnus Löfgren, Klf 24b
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi, Teknik och
Förste Lärare

Maria Agerkrans, Klf 24c
Matematik, Idrott & Hälsa och
Förste Lärare

Magnus Maria
magnus.lofgren@sveaskolan.nu maria.agerkrans@sveaskolan.nu
   
   
   
Sara Olausson, Klf 23a
Spanska och Hemkunskap

Maria Lindsten, Klf 23b
Spanska och Engelska
Förste Lärare, språk/språkval

Sara Olausson Maria Lindsten
sara.olausson@sveaskolan.nu maria.lindsten@sveaskolan.nu
   
   
   
Jenny Andersen, Klf 23c
Slöjd

Madelen Lundgren, Klf 23c
Svenska & Administration

Jenny Andersen Madelen Lundgren
jenny.andersen@sveaskolan.nu madelen.lundgren@sveaskolan.nu
   
   
   
Jakob Björkengren, Klf 23d
SO

Erik Stenlund
Musik
Karin Munthe Lena Leveau
jakob.bjorkengren@sveaskolan.nu erik.stenlund@sveaskolan.nu
   
   
   
Anita Hjortsberg, Klf 22a
Matematik, Fysik, Teknik, Biologi och Kemi

Tor Kullin, Klf 22b
Matematik, Biologi, Kemi, Fysik och Teknik

Anita Hjortsberg Tor Kullin
anita.hjortsberg@sveaskolan.nu tor.kullin@sveaskolan.nu
   
   
 
Mattias Andersson, Klf 22c
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi och Teknik

Patrik Agerkrans
Data-IT och Team Support
Mattias Andersson Patrik
mattias.andersson@sveaskolan.nu patrik.agerkrans@sveaskolan.nu
   
   
   
Ingela Clarin, Klf 21a
Svenska och Engelska
Åsa Eriksson, Klf 21b
Idrott & Hälsa och Matematik

Ingela Clarin Magnus Sjöberg
ingela.clarin@sveaskolan.nu asa.eriksson@sveaskolan.nu
   
   
   
Magnus Sjöberg, Klf 21c
Samhällskunskap, geografi, historia och religion

Fengping Mao Palmblad
Kinesiska
Rickard Fengping Mao Palmblad
magnus.sjoberg@sveaskolan.nu fengping.mao@sveaskolan.nu
   
   
   
Annika Rehn, Svenska/Specialpedagog
Förste Lärare

Karin Munthe
Engelska
Annika Rehn Karin Munthe
annika.rehn@@sveaskolan.nu karin.munthe@sveaskolan.nu
 
   
   
Fredrik Åberg
Trä- och metallslöjd

Elisabeth Grzechnik
Husmor och Administration
Fredrik Åberg Elisabeth
fredrik.aberg@sveaskolan.nu elisabeth@sveaskolan.nu
   
   
   
Markus Cederberg
Elevassistent
Maria Lagergren
Kurator

Jenny Andersen Maria Lagergren
markus.cederberg@sveaskolan.nu maria.lagergren@sveaskolan.nu
   
   
   
Lise-Lott Douhane
Skolsköterska
Håkan Westerlund
Skolläkare

Lise-Lott Douhane Håkan Westerlund
liselott.douhane@sveaskolan.nu hakan.westerlund@sveaskolan.nu