English version
Film om Sveaskolan Instagram                    Kontakt
                   
                   
  Skolan Inför Nästa Läsår Personal Global School Ansökan Startsida Intranät
 
Personal
 
 
Catharina Elgh-Linander
Rektor

Catharina Elgh-Linander
catharina.elgh@sveaskolan.nu
 

Tove Möller
Bitr.Rektor & SYV

Tove
tove.moller@sveaskolan.nu
 
 
 
Rikard Petersson, Klf 7a
Bitr.rektor/Svenska, Sh, Re, Hi, Ge

Rickard
rikard.petersson@sveaskolan.nu
   
   
   
Ingela Clarin, Klf 6A
Åsa Eriksson, Klf 6b
Idrott & Hälsa och Matematik

Åsa Eriksson Magnus Sjöberg
ingela.clarin@sveaskolan.nu asa.eriksson@sveaskolan.nu
   
   
   
Magnus Sjöberg, Klf 6C
Samhällskunskap, geografi, historia och religion
Magnus Löfgren, Klf 7B
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi, Teknik och
Förste Lärare

Rickard Magnus
magnus.sjoberg@sveaskolan.nu magnus.lofgren@sveaskolan.nu
   
   
   
Maria Agerkrans, Klf 7c
Matematik, Idrott & Hälsa och Förste Lärare

Sara Olausson, Klf 8A
Spanska och Hemkunskap
Maria Sara Olausson
maria.agerkrans@sveaskolan.nu sara.olausson@sveaskolan.nu
   
   
   
Runa Kronqvist, Klf 8B
Matematik och Engelska

Jenny Andersen, Klf 8c
Slöjd

Runa Kronqvist Jenny Andersen
runa.kronqvist@sveaskolan.nu jenny.andersen@sveaskolan.nu
   
   
   
Madelen Lundgren, Klf 8c
Svenska & Administration

Anita Hjortsberg, Klf 9A
Matematik, Fysik, Biologi och Kemi
Madelen Lundgren Anita Hjortsberg
madelen.lundgren@sveaskolan.nu anita.hjortsberg@sveaskolan.nu
   
   
   
Ulf Turesson, Klf 9B
Musik

Mattias Andersson, Klf 9C
Matematik, Fysik, Biologi, Kemi och Teknik
Ulf Turesson Mattias Andersson
ulf.turesson@sveaskolan.nu mattias.andersson@sveaskolan.nu
   
   
 
Tim Henriksen, Mentor Killgrupper
Samhällskunskap, geografi, historia och religion

Maria Lindsten, Mentor Tjejgrupper
Spanska och Engelska

Tim Henriksen Maria Lindsten
tim.henriksen@sveaskolan.nu maria.lindsten@sveaskolan.nu
   
   
Annika Rehn
Sv & Spec Ped
Patrik Agerkrans
Data-IT och Team Support

Annika Rehn Patrik
annika.rehn@@sveaskolan.nu patrik.agerkrans@sveaskolan.nu
   
   
   
Elisabeth Grzechnik
Husmor och Administration

Lise-Lott Douhane
Skolsköterska
Elisabeth Lise-Lott Douhane
elisabeth@sveaskolan.nu  liselott.douhane@sveaskolan.nu